Siber Güvenlik

Siber Güvenlik

Günümüzde, dünyada 400 milyon civarında İnternet’e bağlı bilgisayar, 1 milyarı aşkın İnternet kullanıcısı, 100 milyona yakın web sitesi olduğu tahmin ediliyor. Türkiye açısından bakıldığında web sitesi sayısı ortalama 15 milyondur; buradan İnternetin, olmazsa olmazlarımızın içine girmiş olduğunu çıkarabiliriz. İnternet’i kullanarak birçok işimizi halletmekteyiz; bu işlemlerden bazıları e-postayla iletişim kurma, fatura ödemelerimiz, bankacılık işlemlerimiz, profesyonel amaçlı dosya gönderim ve alımlarınız vb. şeklinde sayılabilir. Bu tür platformların kullanımında pek çok bilgimizi (kredi kartı bilgileri, telefon, T.C. kimlik numarası vb.) paylaşıyoruz. Bu durumlar güvenlik açısından açıklar oluşturabilmektedir. Kendi güvenlik önlemlerinizi kendiniz almanızı gerektiren bu işlemlerde siber güvenlik kavramı karşımıza çıkıyor. Online ortamlarda casus yazılımlar veya kimlik bilgilerinizin çalınması, kullanılmaya çalışılması gibi durumlarla karşı karşıya kalma ihtimalimiz oldukça yüksek. Bu kapsamdaki önlemleri geniş bir çatı altında inceleyelim;

Karşıdan Dosya Yükleme Durumu
Bu örnek internet dünyasındaki en yaygın durum olmakla birlikte tüm dünyadan veri transfer etmemizi, içeriklere ulaşabilmemizi, onları kendi cihazımıza kaydedebilmemizi vb. eylemlerimizin tamamını kapsar. Peki bu kolaylıklardan faydalanırken aynı zamanda kendi siber güveliğimizi sağlamanın yöntemleri nelerdir?

1.Güncel Antivirüs Yazılımı Kullanımı
Antivirüs Programı nedir ve ne yapar? 1.A. Antivirüs Programı Nedir Ve Ne Yapar? Malware (virusler,solucanlar,truva atları,casus yazılımlar..) gibi bilgisayara ve kullanıcıya (kullanıcı verileri,dosyaları..) ciddi zararlar verebilecek olan yazılımları saptama,silme ve bilgisayarı koruma en temel görevleri olup, aynı zamanda sürekli aktif halde çalışabilen ve güncellenmesi gereken yazılımlardır.
1.B. Antivirüs Programları Neden Güncellenmelidir?
Günümüzde internette çok fazla casus yazılım bulunmakta ve henüz türü bile beilrlenmekte zorluk yaşanan kötü amaçlı birçok yazılım mevcuttur. Bu yazılımlar hergün kötü amaçlı insanlar tarafından güncelleniyor ve daha kıvrak hale getirilmeye çalışılıyor. İşte bu sebepten nasıl işletim sistemimizi güncellemeden son kullanım kolaylıklarından faydalanamıyorsak antivirüs yazılımlarında da en son ve dolayısıyla en kapsamlı önlemlerden faydalanabilmeniz için antivirüs uygulamamızın güncel kalması gerekmekte.

2. Kişisel Güvenlik Duvarı Kullanımı
2.A. Güvenlik Duvarı Nedir? internet güvenlik duvarı interneti kullanarak cihazınıza erişmeye çalışan korsan yazılımları gerçek zamanlı olarak engelleyen siber güvenlik yazılımlarıdır.
2.B. Güvenlik Duvarı Neden Kullanılmalı? İnternete bağlandığımızda bilgisayarımızın güvenlik duvarı kapalıysa, bilgisayar korsanlarının bilgisayarımıza erişimi çok kolaylaşabilir. Girdiğimiz internet sitelerinin bilgisayarımızda arka planda ne tür yazılımlar çalıştırdığını bilemeyiz. Eğer güvenlik duvarınız açık durumda değilse bu uygulamalar sisteminize direkt zarar verebileceği gibi korsan yazılımcının uygulamayı bozması sonucu da zarar verebilir. Bu yüzden korsanlar genellikle güvenlik duvarı bulunmayan cihazlara saldırırlar.
2.C. Güvenlik Duvarı Nasıl Çalışır? Güvenlik duvarı aktif olduğu durumda ağ üzerindeki tüm bağlantıları izler ve tüm trafiği kontrol eder. İstenmeyen bir çeşit yazılıma rastladığında o yazılıma ait akışı keser ve cihazınızın güvenliğini sağlamış olur.

3. İşletim Sistemleri Güncelleştirmeleri
3.A. İşletim Sistemi Nedir? İşletim sistemleri temel olarak bilgisayarların kullanıcı dostu çalışabilmesi için oluşturulmuş sistemlerdir. Bilgisayarda yaptığımız çalışmaları, internet kullanımını ve bunlar gibi birçok uygulamayı gerçekleştirdiğimiz sanal platform diyebiliriz.
3.B. İşletim Sisteminin Güncellenmesi Neden Önemlidir? İşletim sistemleri gelişen teknolojiye ayak uydurabilen genellikle kullanıcıların güveliğinin maksimum düzeyde önemsenerek hazırlandığı kompleks ve kararlı yazılımlardır. Güvenlik güncellemeleri ve diğer güncellemeler cihazınızı, virüslere, solucanlara vs. karşı geliştirilen yapılar olup; bilgisayarımızı teknolojinin hızına entegre edip aynı zamanda güvenliğimizi kontrol altında tutmayı amaçlıyor.
Sonuç olarak internetinizin ve verilerinizin güvenliği önemli bir konudur. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin gizliliğinize ve kişisel bilgilerinize kötü amaçlarla ulaşmaya çalışmadığından emin olmak için gizlilik ilkelerinin bulunmasına ve kişisel bilgilerin güvenliğine önem verdiklerini açıkça beyan etmelerine dikkat ediniz.

E-Posta konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar
Posta filtresi: Çoğu mail programı istenmeyen maillerinizi filtrelemeyi ve ayrı bir yere çıkartmayı sağlıyor. (e-posta filtre güncelleştirmelerine dikkat etmekte fayda var)

*İnternet çok büyük ve gelişmiş bir yapı oldu. Bu yapının içerisinde insanlar birbirleriyle sürekli iletişim halinde. Bu sonuç bilgisayar korsanlarının ekmeğine yağ süren cinsten çünkü iletişimin rahat olması onlar için ciddi bir avantaj haline geliyor.

Bu nasıl oluyor?
E-postalarımıza hergün birçok posta geliyor, bazıları işimizle alakalı, bazıları özel hayatımızla alakalı, bazıları reklam olan iletiler alıyoruz ve cevaplıyoruz. Peki aldığımız ve kimden geldiğini bilmediğimiz postaların hepsi güvenilir mi? Güvenliğinden emin olmadığımız iletileri açmadan silmekte fayda var çünkü açtığımız anda o dosya, bilgisayarımızı tehdit altında bırakır. Sadece bilgisayarımızda değil, e-posta hesabımızdaki bilgiler, hesaplar ciddi zararlar görebilir. Bu nedenle tanımadığımız postaları direk olarak silmek gerekir. Yine aynı şekilde bilmediğimiz bir adresten posta yoluyla gelen resim, müzik vb. dosyalarını da açmamak ve bilgisayarımıza kurmamak gerekiyor, çünkü resimler zararlı kod içerebilir ve filtrelere rağmen istenmeyen posta, gönderenin iletisini kullanıcıya ulaştırmak için kullanılabilir.

Sonuç:
Görüldüğü üzere bilgisayarımıza veya bilgilerimize korsanlarının ulaşmaları için birçok yöntem var ve bunlar sürekli olarak gelişme göstermekt. Bu açıdan güvenlik, kesinlikle küçümsenmemesi gereken ve önlemler alınması gereken bir konu. Bunun için güvenlik yazılımları, önlemleri, bilgilendirmesi gibi birçok yöntem oluşmuş durumda ve günden güne geliştirilmekte. Bizlere tek ve basit görev düşmekte; Bu güvenlik önlemlerini dikkate alıp, e-postalar, web siteleri, banka hesapları vb. gibi İnternet üzerindeki tüm uygulamalarda gerekli güvenlik önlemlerini almak. Umarız birgün İnternet teknojileri yapısı kökten ciddi bir evrime uğrar ve bilgisayar korsanlığı veya dolandırıcılığı gibi şeyler bu ortamda barınamaz, kendimizi güvende hissederiz.

İnternetinizin güvenliğine önem veriyoruz. Bilgisayarınızı kötü ve casus yazılımlardan koruyabilirsiniz. Ülkemizin internet güvenliğine karşı ortaya çıkan tehditlerin belirlenmesi, azaltılması veya ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin alınması için uluslararası düzeyde çalışmak üzere Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM, TR-CERT) kurulmuştur. Aşağıdaki linkleri takip ederek olası tehditlerin önüne geçebilirsiniz.

Genel bilgi için: https://www.usom.gov.tr/

Ulusal Siber Güvenlik İhbar’ları için: https://www.usom.gov.tr/ihbar-bildir.html

Zararlı Yazılım Barındıran / Yayan Alan Adları için: https://www.usom.gov.tr/zararli-baglantilar/1.html

SIKÇA SORULAN SORULAR

Faturamı nasıl öderim?
  • Faturanızı web sitemizin en üst sağında bulunan müşteri girişi butonuna tıklayarak ‘Online İşlemler‘ panelimizden ödeyebilirsiniz. Panele giriş bilgilerinizi bilmiyorsanız 0850 885 26 27 nolu hattımızı arayarak kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Modem kablosuz adını ve şifresini nasıl değiştirebilirim?
  • Modeminizin adını ya da şifresini değiştirebilmeniz için gerekli bilgilendirmeleri alabilmek için lütfen 0850 885 26 27 nolu hattımızı arayınız ya da Whatsapp üzerinden bilgilendirme isteyiniz.

Modem resetlendi ayarlarını nasıl yapabilirim?
  • Modeminizin resetlenmesi durumunda yapılandırma ayarlarınızın yeniden yapışması gerekebilir. Bu ayarları 0850 885 26 27 nolu hattımızı arayarak ya da whatapp mesajı atarak müşteri temsilcilerimizle birlikte yapabilirsiniz. Bu ayarları servisimizin gelip evinizde yapmasını isterseniz servis ücreti talep edilecektir.